logo Mañana

filmy świata w polsce

MYŚLIWY
(The Hunter / Shekarchi)


Iran/Niemcy 2010; 92'


Scenariusz i reżyseria: Rafi PittsBerlinale 2010 - Konkurs Główny

 

Ali, mimo iż pracuje na nocną zmianę, każdą wolną chwilę poświęca pięknej żonie i córeczce. Uciekając przed stresującym życiem w Teheranie, mężczyzna oddaje się ulubionemu hobby - polowaniu. Życie Alego przybiera dramatyczny obrót, kiedy jego żona Sara przypadkowo ginie w strzelaninie między policją a demonstrantami. Po frustrujących doświadczeniach na komisariacie główny bohater Myśliwego rozpoczyna własne śledztwo, i w akcie zemsty zabija policjantów na stołecznej autostradzie. Ścigany przez policję ucieka do podmiejskiego lasu. Z myśliwego staje się celem polowania, nie składa jednak broni...

 

Rafi Pitts w doskonały sposób traktuje temat zacierania się granic pomiędzy sprawiedliwością a samosądem i zemstą. Jednocześnie udaje mu się z niebywałą precyzją uchwycić przygniatającą atmosferę współczesnej metropolii, która kreuje opresyjne i brutalne zachowania. Myśliwy, podobnie jak Taksówkarz Scorsese jest pełnym napięcia studium zbrodni, psychologicznym kryminałem obrazującym historię człowieka, który raz sprowokowany nie cofnie się przed niczym.

 

Rafi Pitts urodził się w 1967 roku w Teheranie. W czasie wojny irańsko-irackiej, jako zaledwie piętnastolatek uciekł z kraju i zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Tam zdobył dyplomy z filmu i fotografii na stołecznym Uniwersytecie Westminster. Zaraz po studiach (1991) zadebiutował na Londyńskim Festiwalu Filmowym filmem krótkometrażowym IN EXILE. W latach 90. przeprowadził się do Paryża, gdzie pracował przy filmach takich twórców jak Jean-Luc Godard, Jascues Dillon czy Leos Carax. Filmy Pittsa zdobyły uznanie i nagrody na całym świecie. Jego debiut fabularny SEASON FIVE (1997) był pierwszą irańsko-francuską koprodukcją od czasu Irańskiej Rewolucji w 1978 roku. Natomiast poruszający dramat pod tytułem SANAM (2000) został okrzyknięty przez krytyków "Irańskim 400 batów" w odniesieniu do dzieła Francois Truffaut z 1959 roku. W 2006 roku jego film IT'S WINTER miał swoją światową premierę na MFF w Berlinie. Rok później jury MFF w Seattle uhonorowało reżysera nagrodą dla wschodzących mistrzów kina (Emerging Master Award).

 
Read 14799 times
More in this category: « JEJ DROGA CHINKA »