logo Mañana

filmy świata w polsce

 

3 KOBIETY W RÓŻNYM WIEKU
(Sé Zan/ 3 Women)

 

Reżyseria: Manijeh Hekmat
Iran | 2008 | 94'


MFF Berlin 2008
MFF Edynburg 2008
MFF Melbourne 2008

 

Znakomity, irański obraz. Bez żadnych efektownych środków reżyserka Manijeh Hekmat zrobiła piękny i prowokacyjny dramat rodzinny, film o trzech pokoleniach Iranek zawieszonych między tradycją a nowoczesnością.
GAZETA WYBORCZA

 

3 KOBIETY W RÓŻNYM WIEKU to fascynujący socjologiczny portret, esencja irańskości.
MFF Edynburg

 

Trzy kobiety z trzech różnych pokoleń - babka, matka i córka, każda zagubiona w swoim świecie.
Przebojowa, 40-letnia Minou, konserwator dywanów, szuka swojej córki Pegah, która od kilku dni jest poza domem i nie odbiera telefonu. W międzyczasie Minou musi zawieźć chorą na amnezję matkę do lekarza. Po drodze jednak postanawia spotkać się z handlarzem, od którego chce odzyskać drogocenny, historyczny dywan obiecany wcześniej Narodowemu Muzeum Dywanów. Choć udaje jej się go odzyskać (a raczej bezczelnie zabrać) niebawem traci go z oczu, podobnie jak i matkę. W tym czasie Pegah wędruje przez pustynne tereny Iranu wraz z nowo poznanym autostopowiczem Babakiem, którego podwozi do pobliskich wykopalisk archeologicznych. Chłopak od razu zauważa zagubienie Pegah. Dla rozwiedzionej Minou bezskuteczne poszukiwania matki, córki i dywanu stają się pretekstem do rozmyślań nad własnym życiem. Dochodzi do wniosku, że tak naprawdę nie zna własnej córki.
Podczas swych oddzielnych wędrówek, te trzy kobiety odnajdują wspólną tożsamość. Jednak czy te trzy generacje są w stanie odnaleźć się nawzajem, by ocalić swe dziedzictwo i dom rodzinny?

 

 

Manijeh Hekmat urodzona w 1962 roku w Araku (Iran), jest ważną postacią w kinie irańskim. Swą karierę rozpoczęła w 1978 roku jako reżyserka filmów eksperymentalnych. Od 1980 roku pracowała jako asystentka reżysera i przy produkcji w 25 filmach fabularnych. W 1995 roku zaczęła produkować filmy, m.in. nagrodzone THE GIRL IN THE SNEAKERS i BUNCH OF GRASS - niemieckie produkcje powstałe w irańskim Kurdystanie. Jej debiutem fabularnym był głośny film WOMEN'S PRISON (2002) - ukazujący bardzo realistycznie brutalne życia w kobiecym zakładzie karnym tuż po Rewolucji Islamskiej. Film był pokazywany na ponad 80. międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając 7 nagród.
3 KOBIETY W RÓŻNYM WIEKU są jej drugim filmem fabularnym. Manijeh Hekmat była członkiem jury na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. W swych filmach podejmuje przede wszystkim tematy społeczne, a główne role w jej filmach grają kobiety.

 

 
Read 14315 times
More in this category: « MLEKO LIVERPOOL »