logo Mañana

filmy świata w polsce

MLEKO
(Milk / Süt)


Turcja 2008, 102'
Reżyseria: Semih Kaplanoğlu


MFF Wenecja 2008
MFF Toronto 2008

 

MLEKO to film turecki, ale tak naprawdę jego akcję można by swobodnie osadzić w jakimkolwiek miejscu współczesnego świata. Problem dorastania i podejmowania decyzji o swojej przyszłości czy też postawy całkowitego zrezygnowania dotyka bowiem w dzisiejszych czasach wielu ludzi pod każdą szerokością geograficzną.
www.arabia.pl

 

Kino tureckie to wciąż pod naszą szerokością geograficzną zjawisko z gatunku egzotycznych. Rzadko mamy okazję do spotkań z tą kinematografią, a szkoda bo te nieliczne przynoszą interesujące niespodzianki. Jedną z nich są filmy Semila Kaplanoğlu.
KINO

 

MLEKO jest drugą częścią tzw. trylogii Yusufa. Reżyser przedstawia w niej historię swojego bohatera "od końca". W pierwszej części zatytułowanej JAJKO (pokazywanej na MFF Era Nowe Horyzonty) opowiadał o Yusufie w wieku lat 40, w MLEKU poznajemy go w momencie wejścia w dorosłe życie, natomiast trzecia, ostatnia część MIÓD, opisze jego dzieciństwo.


Yusuf - absolwent szkoły średniej, wraca do rodzinnego miasteczka położonego na prowincji Turcji, pełen nadziei, a jednocześnie obaw o swoją przyszłość. Jego największą pasją jest pisanie wierszy, kilka z nich zostało opublikowanych w lokalnym czasopiśmie literackim. Mimo, że chłopak chciałby poświęcić się poezji, wciąż pomaga matce, która prowadzi małą mleczarnię. Obydwoje jednak wiedzą, że ten biznes nie ma pewnej przyszłości.
Matka Yusufa, wdowa, dotychczas całą swoją uwagę skupiała na synu. Będąc jednak atrakcyjną i wciąż młodą kobietą, wdaje się w potajemny romans z zawiadowcą stacji. Romans matki, niezdolność do służby wojskowej z powodu choroby przebytej w dzieciństwie sprawia, że w Yusufie narasta coraz większy niepokój związany z wejściem w dorosłość.

Czy Yusuf będzie w stanie poradzić sobie ze zmianami, które nastąpiły w jego spokojnym życiu? Czy będzie potrafił utrzymać się z pisania wierszy? Czy nadal będzie pracować razem z matką? Czy znajdzie w sobie tyle siły, żeby przeprowadzić się do dużego miasta w poszukiwaniu pracy? Czy w końcu zacznie pracować w jednej z nowopowstałych fabryk?

 

 

Semih Kaplanoğlu urodził się w 1963 roku w Izmirze, gdzie studiował reżyserię filmową i telewizyjną na Dokuz Eylul University. Jego debiut fabularny AWAY FROM HOME spotkał się z szerokim zainteresowaniem ze strony międzynarodowej krytyki i publiczności. Po światowej premierze na festiwalu w Berlinie, film pokazywany był na innych międzynarodowych festiwalach, otrzymując, m.in. Nagrodę FIPRESCI na 24. MFF w Istambule. Poza Turcją AWAY FROM HOME dystrybuowany był w Grecji, Niemczech i Hiszpanii.

Jego kolejny film - JAJKO (pierwsza część tzw. tryglogii Yusufa) prezentowany był m.in. na MFF w Cannes w sekcji "Quinzaine des Realisateurs". Film zdobył wiele nagród, m.in. dla najlepszego filmu na MFF w Seulu.

Semih Kaplanoğlu jest autorem wielu prac na temat sztuki filmowej i audiowizualnej, które zostały przetłumaczone na wiele języków. Tworzy także seriale telewizyjne i reklamy.

 
Read 14231 times