logo Mañana

filmy świata w polsce

SŁUŻĄCA
(La Nana)

 

Reżyseria: Sebastián Silva;

Chile | 2009 | 115'

Wielka Nagroda Jury i Nagroda Specjalna Jury dla najlepszej aktorki MFF Sundance 2009

 

 

Nagroda Publiczności i Nagroda Krytyki 10. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich
Cartagena Film Festival 2009: Nagroda Krytyki dla najlepszego filmu

 

 

Nie jest to historia oparta na faktach, ale inspirowana tym, co przeżyłem.
Sebastián Silva

 

 

Błyskotliwy komediodramat.
GAZETA WYBORCZA

 

 

Kompletnie zaskakujący, nagrodzony w Sundance komediodramat, żongluje nastrojami, tematami, emocjami i skutecznie wywodzi na konwencjonalne manowce.
DZIENNIK

 

 

 

Nagrodzony w Sundance i Krakowie dramat psychologiczny młodego Chilijczyka jest przykładem ambitnego nieszablonowego kina.
POLITYKA

 

 

Po 23 latach Raquel żyje wyobrażeniem, że jest nie tylko służącą, lecz pełnoprawnym członkiem rodziny Valdesów. Pewnego dnia pani domu postanawia zatrudnić drugą kobietę do pracy, uważając, że Raquel jest przepracowana. Ta jednak odbiera to jak "zamach" na swoją pozycję. W obawie przed utratą swojej dotychczasowej, uprzywilejowanej roli, robi wszystko, aby pozbyć się nowej współpracowniczki. Mocno uczepiła się rodziny Valdesów, którą nazywa “swoją rodziną", i jej ostra rywalizacja z innymi pokojówkami obnaża w niej to, co najgorsze. Wszystko zmienia się wraz z przybyciem bardzo energicznej Lucy, której entuzjazm i pogoda ducha przynosi odmianę w życiu Raquel.

 


 

 


SEBASTIÁN SILVA
- zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki, nie tylko filmem, w sferze jego zainteresowań są: malarstwo, ilustracja i muzyka. Miał wystawy w Santiago i Nowym Jorku, a nagrania Los Mono (jeden z trzech zespołów, w których gra), zostały wydane w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Debiut filmowy Silvy "La Vida me mata" ("Życie mnie zabija"), zdobył wiele nagród w Chile, co zwróciło uwagę krytyki i festiwali filmowych. Służąca jest jego drugim filmem.

 


 

 
 
Read 15804 times
More in this category: « GIGANTE LA LIBERTAD »