logo Mañana

filmy świata w polsce

GIGANTE


Urugwaj 2009; 84'

Scenariusz, reżyseria i muzyka: Adrián Biniez

 

MFF Berlin: Srebrny Niedźwiedź - Grand Prix Jury, Nagroda za najlepszy debiut reżyserski, Nagroda im. Alfreda Bauera (za innowacyjność)

 

Film ma coś z ducha Chaplina i Jacques'a Tati, wprowadzających do technokratycznego świata ludzki element, zbawienny nieporządek.
GAZETA WYBORCZA

 

 

Jeden z najobficiej nagrodzonych tytułów Berlinale. /.../ ekstremalnie prosta opowieść o miłości /.../.
POLITYKA

 

 

Fascynujący film o wielkich uczuciach małych ludzi.
DER SPIEGEL

 

 

Oprócz LA TETA ASUSTADA największym triumfatorem festiwalu był urugwajski film GIGANTE Adriana Binieza - dowcipna, ale i cierpka opowieść, przypominająca twórczość Tatiego i Jarmuscha /.../
FILM

 

 

Najbardziej interesowało mnie w tym filmie, jak przebiega granica między zakochaniem a obsesją. Gigante obala schemat klasycznej komedii romantycznej. To nie jest film o początkach związku, ale o tym co go poprzedza. O tym, co przeżywa każdy zakochany człowiek, kiedy musi uporać się ze swoimi uczuciami i najgłębszymi obawami.
Adrián Biniez, reżyser

 

 

 

GIGANTE, refleksyjna komedia kontynuująca najlepsze tradycje kina urugwajskiego (Whisky), opowiada o przezwyciężeniu samotności. To historia człowieka, który po latach zapadania się w osobny, pozbawiony kontaktów międzyludzkich świat, dzięki uczuciu powraca do normalnego życia.
Jara - duży facet o łagodnym usposobieniu, pracuje jako ochroniarz w supermarkecie w Montevideo. Jego uwagę przykuwa młoda sprzątaczka Julia którą Jara zauważa podczas nocnego dyżuru na monitorach nadzorujących obiekt. Zainteresowanie i fascynacja Julią powoli zaczyna przekształcać się w obsesję...

 

 

 

ADRIÁN BINIEZ ur. 28 sierpnia 1974 roku w Buenos Aires. W latach 90. był członkiem w argentyńskiego zespołu Reverb, grającego niezależny pop. Biniez był wokalistą i kompozytorem. Nagrał z nimi 2 albumy i często jeździł w trasy koncertowe. W 2003 roku zagrał niewielką rolę muzyka karaoke w filmie Whisky. Potem przeprowadził się do Montevideo, gdzie mieszka do dziś. Pracował w firmie produkcyjnej Txi Films jako scenarzysta, m.in. przy serialu telewizyjnym El fin del mundo, zdobywcy FONA-Award w 2005 roku. W 2005 roku zrealizował krótki film 8 horas /8 hours, za który zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu kina niezależnegow Buenos Aires (2006) BAFICI oraz pierwszą nagrodę MFF w Urugwaju (2006). Jego drugi film krótkometrażowy "Total disponibilidad" / "Total Availability" startował w konkursie na BAFICI w 2008 roku.

 

 
 
Read 14340 times
More in this category: « GORZKIE MLEKO SŁUŻĄCA »