logo Mañana

filmy świata w polsce

 

JA TEŻ!
(Yo, también/ Me too)


Hiszpania 2009; 103'


Reżyseria: Antonio Naharro, Álvaro Pastor

 

MFF San Sebastian 2009 — Najlepszy Aktor i Aktorka
MFF Rotterdam 2010 - Nagroda Publiczności
Goya 2010 dla Najlepszej Aktorki
Sundance Film Festival 2010

 

Film Naharro i Pastora jest ciepły, choć nigdy nie cieplutki, szlachetny, aczkolwiek pozbawiony minoderii.
MAGAZYN KINO, Błażej Hrapkowicz

 

Film nie jest ciepłym obrazkiem udowadniającym fałszywą tezę, że miłość wszystko zwycięża. To błyskotliwa analiza psychologiczna problemów, z jakimi musi się zmagać każdy inny wobec tzw. normalnej reszty, nawet gdy gotów jest całkowicie się do niej dopasować.
RZECZPOSPOLITA, Anna Kilian

 

Czy człowiek z zespołem Downa ma szansę na miłość normalnej kobiety? Wedle twórców "Ja też!" tak. A film jest na tyle udany, że chce się w to wierzyć.
DZIENNIK, Wojtek Kałużyński

 

Autorzy filmu zręcznie wymijają wszystkie czyhające po drodze pułapki - i czułostkowości, i protekcjonalności - a dzięki znakomitym wykonawcom udaje im się opowiedzieć tę niecodzienną love story w sposób całkowicie przekonujący. I sprowokować do pytań, które rzadko sobie stawiamy.
CO JEST GRANE, Piotr Mossakowski

 

Autorom tej szczególnej "komedii romantycznej" udało się uniknąć zarówno melodramatu, jak i trywialności.
GAZETA WYBORCZA, Tadeusz Sobolewski

 

Poruszający i zabawny. Jeden z najwspanialszych filmów opisujących świat zespołu Downa z szacunkiem, ale odważnie.
HOLLYWOOD REPORTER

 

Dający do myślenia, śmiały, ciepły.
SCREENDAILY.COM

 

To jeden z tych filmów, które są potrzebne. Ze względu na temat i sposób jego pokazania bez łatwego popadania w smutny ton i ze względu na fenomenalną grę Pablo Pinedy, który jest prawdziwym fenomenem.
NOTASDECINE.ES

 

Rola życia Loli Dueñas.
EL PAIS

 

Daniel ma 34 lata i mieszka z rodzicami w Sewilli. Jest pierwszym Europejczykiem z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie i właśnie podejmuje swoją pierwszą pracę - w ośrodku opieki społecznej, gdzie pomaga ludziom cierpiącym na to samo co on schorzenie. Tu poznaje Laurę - piękną kobietę, na pierwszy rzut oka przebojową i bezkompromisową, ale tak naprawdę nieco zagubioną, samotną, która skrywa przed światem swoją przeszłość. Zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, ale sprawy komplikują się. Daniel zakochuje się w Laurze, lecz ona widzi w nim tylko przyjaciela...

 

Álvaro Pastor jest autorem reklam, scenarzystą, reżyserem i producentem filmów krótkometrażowych, takich jak m.in. Los dardos del amor, Uno más, uno menos (zrealizowany we współpracy z Antonio Naharro) oraz Invulnerable, nagrodzonego na festiwalach w Maladze, Krakowie i Toronto. Antonio Naharro jest scenarzystą i reżyserem, posiadającym duże doświadczenie aktorskie. Występował w produkcjach kinowych, telewizyjnych, w teatrze, a także w reklamach. Za udział w filmie Invulnerable otrzymał wiele nagród na festiwalach na całym świecie.

 
Read 15488 times
More in this category: « CHINKA LIBAN »