logo Mañana

filmy świata w polsce

MILAREPA: MAGIK, MORDERCA, ŚWIĘTY

(MILAREPA)

 

 

Reżyseria: Neten Chokling
Indie/Bhutan | 2006 | 90'

 

MFF Toronto 2007
MFF Pusan 2007

 

 

 

Żyć i umrzeć bez żalu, oto moja jedyna religia.
Milarepa

 

 

Jogin z kamerą. W filmie Choklinga niemal każde wypowiedziane zdanie nabiera mocy buddyjskiej sentencji.
TYGODNIK POWSZECHNY

 

 

To historia /.../ zrealizowana ze smakiem i przemycająca coś więcej niż tezę, że zemsta do niczego nie prowadzi."
GAZETA WYBORCZA

 

 

Baśniowa opowieść wyreżyserowana przez buddyjskiego mnicha."
POLITYKA

 

 

Debiutujący w roli reżysera mnich z Bhutanu Neten Chokling niczym doświadczony filmowiec tworzy mistyczną atmosferę.
POLSKA THE TIMES

 

 

Godny podziwu debiut.
RZECZPOSPOLITA

 

 

 

 

Za każdym razem kiedy słyszę historię Milarepy, wielkiego jogina Tybetu, płaczę, wzruszam się i mam ogromne poczucie sensu wiary.
DALAJLAMA

 

 

Jeden z najważniejszych filmów naszych czasów, oparty na prawdziwej historii człowieka, który stał się wielkim joginem i duchowym przywódcą Tybetu.
The Washington Post

 

 

MILAREPA: MAGIK, MORDERCA, ŚWIĘTY to film o chciwości, zemście, demonach, magii i odkupieniu, zrealizowany przez Netena Choklinga - młodego mnicha z Bhutanu, uznanego za wcielenie Milarepy. To przypowieść o przezwyciężeniu pragnienia zemsty, pokazująca, że ścieżka do oświecenia jest dostępna dla wszystkich.
Film opowiada historię Milarepy, tybetańskiego poety i mistyka żyjącego na przełomie XI i XII wieku. W młodym wieku praktykował czarną magię, by dokonać zemsty na ludziach, którzy skrzywdzili jego rodzinę. Zwycięstwo nad wrogami nie przyniosło mu ani spokoju, ani satysfakcji, a jedynie cierpienie. Milarepa wszedł jednak na drogę oświecenia, stając się wielkim joginem i świętym czczonym przez Tybetańczyków po dziś dzień.

 

 

 

Powstanie pełnometrażowego, widowiskowego filmu o życiu Milarepy jest wielkim wydarzeniem dla Tybetańczyków na całym świecie, ponieważ buddyzm tybetański jest kręgosłupem tożsamości społeczeństwa, które jest wynarodowiane. Utrwalanie i rozpowszechnianie świętej historii Tybetu jest kluczowe dla zachowania tradycji zarówno w okupowanym Tybecie, jak i w diasporze tybetańskiej, której członkowie asymilują się w wielu kulturach na całym świecie. Historia Milarepy pozwala poznać najważniejsze dla Tybetańczyków wartości w oderwaniu od kontekstu współczesnej polityki, która zdominowała obraz ich kultury przekazywany w mediach. Dzieł o ponadczasowym wymiarze, skupionych na istocie wiary i tradycji Tybetańczyków, takich jak MILAREPA, powstaje bardzo niewiele i zasługują na szczególną uwagę.

 

Na rok 2009 zaplanowana jest realizacja drugiej części filmu, której tematem będą dalsze losy Milarepy, przejście od wypełnionego zemstą człowieka do natchnionego świętego.

 

 

 

Neten Choklling urodził się w 1973 roku w centralnym Bhutanie. Gdy miał 2 lata został rozpoznany przez wielu mistrzów jako reinkarnacja tybetańskiego jogina, Chongkyur Lingpa. Zamieszkał w hinduskiej świątyni i został ogłoszony czwartym wcieleniem wielkiego mistrza. W jednej ze świątyń, którą wybudował w poprzednim wcieleniu, odebrał podstawową wiedzę buddyjską i stał się duchowym przewodnikiem. W poprzednich reinkarnacjach Neten Chokling Rinpoche znany był z wielu dokonań we współpracy z Jamyang Khyentse Wangpo, mistrzem buddyjskim, który odegrał znaczącą rolę w odradzającym się buddyzmie w Tybecie. Obecną reinkarnajcą Jamyanga jest Dzongsar Jamyang Khyentse Rinpoche, którego filmy The Cup i Travelers and Magicians były dobrze przyjęte przez krytykę. Neten Chokling Rinpoche zagrał w obydwu tych filmach. Przyjaźń między dwoma mistrzami trwała przez wiele ich wcieleń. Fascynacja kinematografią zaczęła się u Netena po obejrzeniu filmu Bernando Bertolucciego Mały Budda. "Milarepa" jest debiutem Choklinga. W przeciwieństwie do dotychczasowych produkcji fabularnych o buddyzmie, jego obraz jest prawdziwym spojrzeniem przedstawiciela kultury Wschodu na tę religię.

 

 
Read 14727 times
More in this category: « TEZA MUNYURANGABO »