logo Mañana

filmy świata w polsce

 

NIE BÓJ SIĘ, BI
(Bi dung so! / Don't Be Afraid, Bi)

 

Reż. Di Phan Dang

Wietnam | 2010 | 90'

 

MFF Cannes 2010 - Nagroda Tygodnia Krytyki za Najlepszy Scenariusz

 

To mądry film o uniwersalnym przesłaniu, pięknie sfotografowany i bardzo intrygujący.
ŻYCIE WARSZAWY

 

Melancholijna, choć niepozbawiona nutek humoru atmosfera, skąpe dialogi i wizualny minimalizm przynoszą ciekawy obraz współczesnego życia w tropikach. Upał rozpala zmysły, ale miasto męczy i skazuje na samotność.
DZIENNIK GAZETA PRAWNA

 

Film jest jak aura panująca za oknem mieszkania bohaterów: duszny i parujący znaczeniami. Nie brakuje w nim także wysmakowanej erotyki. (...) Kino artystyczne w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
FILMWEB

 

NIE BÓJ SIĘ, BI to intymny portret wietnamskiej rodziny. Oczami sześcioletniego chłopca obserwujemy relacje jego najbliższych, poznajemy ich najskrytsze pragnienia i tajemnice. Chociaż wszyscy mieszkają razem, każdy podąża wyboistą drogą własnego życia. Bi mieszka z rodzicami, ciotką oraz kucharką w starym domu w Hanoi. Jest bardzo przywiązany do ciotki, nauczycielki po trzydziestce. Atrakcyjna, samodzielna kobieta nie zgadza się na kompromisy w związkach, nie wyszła dotąd za mąż, przez co rodzina skazuje ją na los starej panny. Rodzicom chłopca nie układa się, a jego ojciec coraz częściej przebywa poza domem unikając schorowanego dziadka Bi, który po latach wraca do rodzinnego domu. Bi często zostaje sam pod opieką kucharki. Gdy tylko może ucieka do swojego ulubionego miejsca - pobliskiej fabryki lodu. Fascynują go wysokie szuwary nad rzeką, gdzie wyszukuje rzadkie gatunki roślin. W zamian za nie dziadek daje mu egzotyczne liście i kwiaty. Między chłopcem a starcem wytwarza się silna więź. Jednak zły stan zdrowia dziadka Bi wciąż się pogłębia, tak samo jak obsesja jego ojca na punkcie masażystki, czy nagła fascynacja ciotki jednym z uczniów...

 

NIE BÓJ SIĘ,BI to zmysłowe kino, świetnie oddające charakter i klimat Azji Południowo-Wschodniej. Film jest przesiąknięty erotyzmem i atmosferą tropikalnych miast. Lód odgrywa zasadniczą rolę w życiu wszystkich bohaterów - za jego pomocą dowiadujemy się, co jest naprawdę ważne dla każdego z nich. Bryły lodu fascynują, przynoszą ukojenie i ulgę w filmie, gdzie panujący upał jest prawie namacalny.

bi-08 
Read 16283 times

Media