logo Mañana

filmy świata w polsce

ROK PRZESTĘPNY
(Año bisiesto)

 

Reż. Michael Rowe

Meksyk | 2010 | 92'MFF Cannes 2010 - sekcja Quinzaine des Reálisateurs
Złota Kamera za najlepszy debiut reżyserski

 

40-letniemu Michaelowi Rowe, Australijczykowi, który osiedlił się w Meksyku w latach 90., udała się rzecz niebywała: nie wychodząc z jednego pokoju nakręcił uniwersalną opowieść o tym, jak bardzo może boleć samotność w zdepersonalizowanej, postindustrialnej przestrzeni wielkiego miasta.
KINO

 

ROK PRZESTĘPNY staje się jedną z najbardziej przewrotnych historii miłosnych od czasu POROZMAWIAJ Z NIĄ Pedro Amodovara.
DZIENNIK

 

Laura ma 25 lat, jest dziennikarką freelance, mieszka i pracuje w małym mieszkanku w mieście Meksyk. Wszystko w życiu dziewczyny jest szybkie i jednorazowe - jada obiady instant prosto z plastikowego kubka, a smutki odreagowuje ostrym seksem z przypadkowo poznanymi mężczyznami, których przyprowadza do domu. Rodzinę i znajomych mami zaś opowieściami o pasjonującym życiu w wielkim mieście. Pewnego dnia Laura poznaje Arturo, młodego mężczyznę o sadystycznych skłonnościach. Jego preferencje zderzą się z masochistycznymi potrzebami dziewczyny, która swoją mroczną przeszłość odgradza murem milczenia, nawet przed kochankiem. Film jest historią 29 dni z życia Laury aż do ostatniego dnia lutego, który tajemniczo zaznaczyła w kalendarzu.

 

ROK PRZESTĘPNY to jeden z najodważniejszych obyczajowo filmów ostatnich lat, który wywołał sensację na MFF Cannes 2010. Śmiałe sceny erotyczne z udziałem dwojga kochanków, którzy za wszelką cenę chcą zwiększyć własne doznania seksualne przywodzą na myśl OSTATNIE TANGO W PARYŻU Bernardo Bertolucciego czy IMPERIUM ZMYSŁÓW Nagisy Oshimy, które w latach 70. wywołały obyczajowy skandal. Reżyser stworzył poruszające studium samotności w wielkim mieście, nie wychodząc ani na chwilę na jego ulice, a tajemniczą i pełną napięcia opowieść o braku miłości do samej siebie puentuje zaskakującym finałem.

 
 rok
Read 14936 times

Media