logo Mañana

filmy świata w polsce

MUNYURANGABO


Reżyseria: Lee Isaac Chung

Ruanda/USA | 2007 | 97'

 

 

Grand Prix Jury MFF Los Angeles
MFF Cannes 2007: oficjalna selekcja Un Certain Regard
MFF Toronto 2007
MFF Berlinale 2008
MFF Rotterdam 2008

 

 

 

Ruanda przemawia własnym głosem
NEW YORK TIMES

 

 

Odkrycie canneńskiej sekcji "Un Certain Regard"
VARIETY

 

 

Po kradzieży maczety z rynku w Kigali, nastoletni Munyurangabo i jego przyjaciel Sangwa, opuszczają miasto i wyruszają w podróż śladami przeszłości.
Munyurangabo chce pomścić swego ojca, który został zabity podczas ludobójstwa. W drodze towarzyszy mu najlepszy przyjaciel Sangwa, który chce odwiedzić rodziców. Uciekł z domu kilka lat temu i od tamtej pory nie miał kontaktu z rodziną. Chociaż chłopcy planowali zostać u rodziców Sangwy tylko kilka godzin, ich pobyt przedłuża się na kilka dni. Rodzice Sangwy nie są zadowoleni z wizyty Munyurangabo, ponieważ pochodzi z innego plemienia, i ostrzegają syna, że Hutu i Tutsi wciąż są wrogami. Przyjaźń Munyurangabo i Sangwy zostaje wystawiona na próbę.

 

Film został nakręcony w Ruandzie, a wszystkie role zagrali naturszczycy: ruandyjscy studenci, sieroty - ofiary ludobójstwa, uchodźcy, zbiedzy - oni wszyscy stanowili zarówno obsadę, jak i ekipę filmową. Wiele scen w filmie zainspirowały historie z ich prawdziwego życia. Dzięki czemu film, choć zrealizowany przez twórcę z Zachodu, jest zaskakująco afrykański, zarówno w temacie, jak i wrażliwości.
Munyurangabo to pierwszy film fabularny zrobiony w języku kinyarwanda.

 

 

 

Lee Isaac Chung uroczony w Stanach Zjednoczonych syn koreańskich imigrantów, dorastał na małej farmie w stanie Arkansas, a następnie studiował biologię na Uniwersytecie w Yale. Tam odkrył kino i porzucił plany o studiach medycznych na rzecz filmu, który przez dwa lata studiował na Uniwerystecie w Utah, co głównie polegało na oglądaniu filmów. MUNYURANGABO jest jego pierwszym filmem fabularnym. Chung na stałe mieszka w Nowym Jorku z żoną Valerie. Założył spółkę Almond Tree Films ze swoimi przyjaciółmi, również filmowcami - Samuelem Andersonem i Jennym Lundem. Poza wspieraniem własnych projektów, pracują nad stworzeniem szkoły filmowej w Ruandzie. Ulubieni reżyserzy Chunga to Robert Bresson, Ozu i Hou Hsiao Hsien.

 

 
 
Read 15945 times